Szczególną troską władz Społecznej Akademii Nauk jest wzbogacanie zbiorów bibliotecznych. Biblioteka gromadzi książki, kasety magnetofonowe, filmy i płyty CD głównie z zakresu kierunków prowadzonych przez Uczelnię oraz realizowanych przedmiotów. Aktualnie do dyspozycji studentów jest księgozbiór liczący blisko 42 tys. woluminów – w tym 75% to podręczniki, skrypty i monografie, wydane i zakupione po 2000 r.
W celu zapewnienia studentom i pracownikom dostępu do olbrzymich i różnorodnych zbiorów on-line Uczelnia przystąpiła w 2007 roku do projektu Electronic Information for Libraries Direct – eIFL Direct. Przedsięwzięcie eIFL Direct ma na celu udostępnienie informacji w postaci elektronicznej bibliotekom wszystkich typów (akademickim, naukowym, medycznym, publicznym, parlamentarnym), ministerstwom oraz instytucjom pozarządowym. Wśród użytkowników są pracownicy naukowi, politycy, pracownicy administracji państwowej, studenci i wszyscy zainteresowani, którzy głównie z powodu bardzo wysokich cen czasopism nie mają możliwości prenumerowania ich również w wersji drukowanej. Do konsorcjum należy aktualnie 58 krajów.
Biblioteka posiada czytelnię z 20 miejscami do korzystania ze zbiorów na miejscu oraz jedną pracownię komputerową (20 stanowisk od poniedziałku do piątku) do przeglądania olbrzymich i różnorodnych zbiorów on-line w ramach projektu Electronic Information for Libraries Direct – eIFL Direct. Wszystkim naszym studentom umożliwiamy również zdalny dostęp do bibliotecznych zasobów poprzez Wirtualną bibliotekę. Do dyspozycji studentów oprócz księgozbioru są również czasopisma i specjalistyczne oprogramowanie komputerowe (LEX). Od 5 lat prenumerujemy regularnie około 65 tytułów, w tym czasopisma z zakresu zarządzania.
Na wyposażeniu biblioteki są komputery, czytniki kodów paskowych, dzięki którym nasi studenci i pracownicy mogą korzystać z bibliotek elektronicznych. Zbiory biblioteki opracowywane są w systemie komputerowym „Libra”, w którym tworzony jest własny katalog przedmiotowy w oparciu o „Słownik Języka Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej”.
- Prawo do korzystania z Biblioteki mają pracownicy i studenci SAN w pełnym zakresie. Osoby spoza Uczelni mogą korzystać ze zbiorów na miejscu.
- Karta biblioteczna jest wydawana na podstawie indeksu lub ważnej legitymacji oraz deklaracji (karty zapisu) po zapoznaniu się z regulaminem Biblioteki.
- Karty bibliotecznej nie można udostępniać innym osobom.
- Zgubienie karty bibliotecznej należy bezzwłocznie zgłosić do Biblioteki.
- Studenci mogą wypożyczyć jednorazowo 5 książek na 1 miesiąc z wyjątkiem pozycji oznaczonych kolorowymi paskami, które są udostępniane na miejscu (pomarańczowy pasek) lub na okres 2 tygodni bez możliwości przedłużenia terminu (zielony pasek).
- Termin wypożyczenia można przedłużyć na drugi miesiąc osobiście lub telefonicznie.
- Przekroczenie terminu zwrotu skutkuje naliczeniem kary pieniężnej lub zakazem wypożyczania.
- Biblioteka nie wysyła monitów ponieważ użytkownicy mogą sprawdzać swoje konta poprzez Internet.
- Za książki zagubione lub zniszczone obowiązuje zapłata w wysokości trzykrotnej wartości książki.
- Student kończący naukę w Społecznej Akademii Nauk jest zobowiązany do rozliczenia z Biblioteką, co znajduje potwierdzenie na karcie obiegowej.
- Użytkownik korzystający z Biblioteki na miejscu lub wypożyczający materiały biblioteczne na ksero ma obowiązek pozostawić u bibliotekarza ważny dokument.
- W przypadku niewłaściwego zachowania czytelnika, bibliotekarz ma prawo odmówić obsługi studenta oraz powiadomić władze Uczelni.
Biblioteka SAN pokój nr 04 (poziom -1)
tel. 22 656 36 17
Biblioteka czynna:
Poniedziałek – Środa w godz. 8:00-16:00
Czwartek - Piątek w godz. 10:00-18:00
Dnia 22.03.2023 r. (środa) Biblioteka będzie zamknięta.
Za utrudnienia przepraszamy.
Weekendy zjazdowe - w soboty i niedziele w godz. 9:00-17:00
Katarzyna Siemińska
Kierownik biblioteki
kontakt: biblioteka_wawa@san.edu.pl