Girls go start-up! Academy

Ruszył nabór do drugiej edycji Girls go start-up! Academy

Siedziba technologicznych gigantów i miejsce narodzin wielu startupów – Dolina Krzemowa obrosła legendą i doczekała się nawet własnego serialu. A gdyby tak przenieść jego akcję do Polski? W obsadzie na pewno znalazłyby się uczestniczki i mentorki Girls go start-up! Academy, programu mentoringowo-szkoleniowego dla maturzystek, studentek, doktorantek i absolwentek kierunków technicznych i ścisłych. 6 listopada br. ruszył nabór do drugiej edycji tego programu, którego organizatorami są Fundacja Edukacyjna Perspektywy
oraz Stowarzyszenie TOP500 Innovators.

Kobieca Dolina Krzemowa

Jak pokazuje raport Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Siemens „Potencjał kobiet dla branży technologicznej”, co piąta studentka politechniki nie wie, czym jest start-up. Tylko co czwarty właściciel start-upu w Polsce jest kobietą, przy czym kobiece start-upy rzadko tworzone są w obszarze technologicznym czy naukowym. Jeśli już panie podejmują ryzyko związane z prowadzeniem start-upów, tylko 3,8 % z nich „dożywa” 3,5 roku. W wypadku mężczyzn jest to 9,2 proc. Wielki potencjał technologicznej przedsiębiorczości kobiet nie jest wystarczająco zagospodarowany!

Dlatego też Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Stowarzyszenie TOP500 Innovators postanowiły stworzyć program Girls go start-up! Academy, którego celem jest wsparcie kobiet związanych z obszarem STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) w zdobywaniu wiedzy i umiejętności w tworzeniu start-upów i realizacji takich przedsięwzięć w praktyce.

– Ambicją programu Girls go start-up! Academy jest stworzenie Kobiecej Doliny Krzemowej oraz wsparcie nowego oblicza przedsiębiorczości Polek, a także ich działań na polu tworzenia i rozwijania innowacyjnych firm. Docelowo chcielibyśmy, aby kobieca przedsiębiorczość przyszłości mogła opierać się na start-upach. W zeszłym roku do programu zgłosiło się do nas ponad 300 uczestniczek. Mamy nadzieję, że w drugiej edycji będzie ich jeszcze więcej – mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, Prezes Stowarzyszenia Top 500 Innovators.

– Do udziału w projekcie zapraszamy studentki, doktorantki i absolwentki kierunków technicznych, ścisłych, medycznych oraz pokrewnych. Ale program jest oczywiście otwarty na wszystkie kreatywne dziewczyny, które mają pomysł na start-up technologiczny. Nowością jest to, że do naszej Akademii zapraszamy także maturzystki – bo gen. przedsiębiorczości nie zna ograniczeń wieku. Zależy nam na tym, aby zgłaszane projekty obejmowały obszary takie jak IT, BIO, Nano, Energy, Creative industries, a także wykorzystywały potencjał interdyscyplinarności – dodaje dr Bianka Siwińska, Dyrektor Zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

W programie uczestniczki dostaną przede wszystkim 12-miesięczne wsparcie wybitnych Mentorek – kobiet działających w obszarze nowych technologii, nauk ścisłych, ekspertek z dziedziny start-upów oraz cykl szkoleń, dotyczący tego jak prowadzić własny biznes (business canvas, elevator speech i inne). W efekcie rocznego programu powstaną seed-upy (zaawansowane pomysły na własną działalność) oraz start-upy (zalążki firm). Najlepsze projekty wyłonione w drodze konkursu „Shesnnovation” zostaną zaprezentowane partnerom i inwestorom podczas prestiżowego międzynarodowego wydarzenia „Lean in Stem Conference” w listopadzie 2018 r.

W poprzedniej edycji programu powstało 18 start-upów STEM. Fabryka nanoproszków, laboratorium architektury 60+, biżuteria z roślinami in-vitro, nowoczesne ortezy skierowane do osób z przewlekłym bólami stawów nadgarstka czy czujnik glutenu do pomiaru zawartości glutenu w produktach spożywczych to tylko niektóre z nich. Pełną listę znaleźć można na stronie: http: //girls-startup. pl/1-edycja

Nabór do programu ruszył 6 listopada. Aplikacje można składać TUTAJ do 24 listopada.

O Fundacji Edukacyjnej Perspektywy

Fundacja non-profit działająca od 1998 r. w obszarze nauki, edukacji i wyrównywania szans. Jej głównym celem jest wspieranie rozwoju szkolnictwa wyższego. Działania Fundacji koncentrują się wokół budowania jakości akademickiej (rankingi szkół ponadgimnazjalnych i wyższych), promocji polskich uczelni na granicą (program „Study in Poland”) i wspierania szerszego udziału kobiet w edukacji inżynierskiej („Dziewczyny na politechniki!”). Fundacja prowadzi także projekt „Lean in STEM” i „IT for SHE”.

O Stowarzyszeniu Top 500 Innovators

Stowarzyszenie młodych innowatorów działających na styku nauki z biznesem, którzy przeszli trening z zakresu komercjalizacji wyników badań i tworzenia innowacyjnych przedsiębiorstw w Dolinie Krzemowej (m.in. na Stanford University, Berkeley). Działalność Stowarzyszenia obejmuje promocję postaw innowacyjnych, przedsiębiorczości akademickiej, propagowanie idei współpracy nauki i biznesu, komercjalizacji badań naukowych. Jesteśmy także organizacją opiniotwórczą, którą chce kształtować krajobraz innowacji w Polsce.